Український тиждень імунізації

розміщено в: Без рубрики, Події | 0

Український тиждень імунізації, як і Європейський і Всесвітній, стартує з 26 квітня до 02 травня 2021 року з метою інформування населення про вакцинацію, як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб. Імунізація населення забезпечує збереження національної безпеки країни.

Імунізація дозволяє запобігати стражданням, інвалідності і смерті від хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин.

В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. За державні кошти МОЗ України закуповує вакцини за Календарем і таким чином гарантує можливість українцям отримати безоплатні щеплення проти цих хвороб.

Також є рекомендовані щеплення, що не входять в обов’язковий перелік, але можуть захистити від небезпечних хвороб. Такі вакцини можна придбати за власний кошт в аптеці або зробити щеплення у приватній клініці.

До них відносять щеплення проти: вітряної віспи, папіломавірусу, гепатиту А, пневмококової інфекції, менінгококової інфеції, ротавірусної інфекції, грипу.

Сьогодні весь світ бореться з новою загрозою – COVID-19. Вчені всього світу з початку пандемії почали розробку вакцини проти цієї недуги.

Наразі проти COVID-19 розроблено та використовується у світі чотири типи вакцин проти вірусу SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19:

  • Вірусні вакцини, створені з вірусу SARS-CoV-2, який зробили безпечним для людини. До них відносять:
  • інактивовані вакцини (вбитий вірус);
  • атенуйовані вакцини (ослаблений вірус).

В Україні станом на березень 2021 року серед зареєстрованих вакцин є вакцина на основі інактивованого вірусу – Coronavac ТМ (виробництва компанії Sinovac Biotech, КНР).

  • Векторні вакцини — химерні, тобто зібрані з різних фрагментів, віруси, які не викликають жодної хвороби. При цьому вакцина добре стимулює імунну відповідь (має високу імуногенність).

Цей вид вакцин в організмі людини може:

  • реплікуватися (збільшувати кількість своїх копій)
  • не реплікуватися (скільки ввели одиниць вектору (вірусів) при вакцинації, стільки і маємо для розвитку імунної відповіді). До векторних вакцин належить вакцина Astra Zeneca(Covishield)
  • Білкові вакцини – це окремі частини вірусу – збудника COVID-19, які не спричиняють захворювання.

Білкові вакцини бувають:

  • субодиничні (суміші вірусних білків одного або кількох типів).До цих вакцин належить , наприклад, вакцина проти гепатиту В.
  • вірусоподібні частки (зібрані, тобто склеєні, окремі фрагменти вірусу, що зовні нагадують вірус).За такою технологією створені вакцини проти інфекцій, що викликаються вірусами папіломи людини.
  • Вакцини на основі нуклеїнових кислот. Така вакцина – це фактично фрагмент нуклеїнової кислоти, що несе інформацію про вірус – код, запакований в наночасточки для стабілізації. Потрапляючи в організм, а саме в клітину, з неї зчитується інформація й за цим кодом утворюється білок. В результаті утворюється не вірус, а тільки його білки, які наша імунна система впізнає як «чужі» і вчиться їх нейтралізовувати. Коли згодом в організм людини потрапить сам вірус, наша імунна система його впізнає і знешкодить.

Такі вакцини бувають на основі ДНК чи РНК. Прикладом РНК-вакцини є вакцини від Pfizer та Moderna.

Вакцинація – це один із найважливіших елементів для подолання пандемії COVID-19. Стратегічна мета, яку ставить Міністерство охорони здоров’я, – сформувати в українців колективний імунітет до смертельно небезпечної хвороби. А з цією метою потрібно, аби щонайменше 60% населення імунізувалися.

Сьогодні як в Україні, так і у світі існує недовіра до вакцин проти COVID-19. Це попри те, що в історії сучасної медицини та фармацевтичних розробок ще не було настільки прискіпливої  уваги до окремого лікарського препарату, як до цих вакцин.

Одна з причин такої недовіри – поширення неправдивої інформації щодо вакцинації. Пам’ятайте, що правдиву й вичерпну інформацію про вакцини можуть надати тільки медики. Не довіряйте неперевіреним джерелам, дотримуйтеся інформаційної гігієни. І знайте, що вакцинація – це важливий крок до збереження здоров’я і життя!

 

Як довго захищає вакцинація проти COVID-19

Зараз невідомо, як довго діє захист від COVID-19 після вакцинації. У клінічних дослідженнях продовжують спостерігати за вакцинованими людьми протягом щонайменше кількох років, щоб зібрати більше інформації про тривалість захисту. Зараз є відомості, що противірусні антитіла зберігаються 3-8 місяців. Щодо інших ланок імунної системи важче зробити вимірювання.

 

Чи можливо захворіти на COVID-19 якщо вакцинуватися проти даної інфекції?

Щеплена людина може заразитися та захворіти, особливо протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки імунна відповідь тільки формується. Та це не означає, що вакцина недієва. Є дані про те, що люди, які отримали вакцину, і невдовзі заразилися, перенесли хворобу в легшій формі, мали менше ускладнень та рідше потребували госпіталізації.

Чи правда, що вакцини містять чіпи?

Ні, це неправда! Це гіпотези з області теорії змов і вони не відповідають дійсності. Розробкою вакцини проти COVID-19 займаються вчені і їхня головна мета — створити якісну профілактичну вакцину.

 

Вакцинація проти COVID-19 в Україні на 22 квітня 2021

Кількість вакцинованих осіб від COVID-19 осіб (від

початку кампанії):

491 877
отримали 1 дозу, усього 491 875
завершили вакцинацію (отримали 2 дозу), усього 5
щеплено вакциною Covishield, усього 460 892
щеплено вакциною Coronavac, усього 17 689
щеплено вакциною КОМІРНАТІ,усього 13 296
Кількість вакцинованих від COVID-19 осіб (за добу): 14 044
отримали 1 дозу, усього 14 044
завершили вакцинацію КОМІРНАТІ, (отримали 2  дозу), усього 0
щеплено вакциною Covishield, усього 3 855
щеплено вакциною Coronavac, усього 5 611
щеплено вакциною усього 4 578