Міжнародний день жінок та дівчат у науці

размещено в: Без рубрики, Події | 0

11 лютого традиційно відзначають Міжнародний день жінок та дівчат у науці, за підтримки ЮНЕСКО та спеціальної структури ООН з питань ґендерної рівності й розширення прав та можливостей жінок, маючи на меті сприяння повноцінному та рівному доступу жінок і дівчат до участі в науці.

20 грудня 2013 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію «Наука, техніка та інновації в цілях розвитку», у якій проголосила рівний доступ жінок і дівчат будь-якого віку до досягнень і розвитку науки, техніки й інновацій як запоруку забезпечення ґендерної рівноправності в цій сфері, від 11 лютого 2016 року вперше увесь світ відзначав це свято.

В Україні частка жінок науковців становить 45%, а у рейтингу серед 41 країни світу Україна посідає 12 місце за кількістю жінок-вчених. Вагомим є внесок жінок у розвитку медичної галузі. Ще з часів Київської Русі історії відомі наукові праці, які належать жінкам, зокрема трактат «Алімма», що означає «Мазі», Євпраксії-Зої, онучки Володимира Мономаха. Також вона є автором збірки по лікуванню травами – першої відомої наукової праці у Київській Русі.

Першою жінкою-лікарем, яка займалася наукою, в Україні була Софія Окуневська-Морачевська, яка започаткувала лікування раку шийки матки радієм за методикою Марії Склодовської-Кюрі. Софія Окуневська є співавтором словника медичної термінології на українській мові.У Європі офіційно жінки-медики з’явилися у ХІХ столітті, коли Флоренс Найтінгейл заснувала медсестринство. Вона стала прикладом до наслідування для жінок у багатьох країнах світу, у день її народження весь світ святкує Міжнародний день медсестер.

Елізабет Блекуел стала першим дипломованим жінкою-лікарем, яка здобула науковий ступінь доктора медицини та відкрила медичний коледж, де дівчатка та жінки могли здобувати освіту.

Проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти Любов Білик взяла участь у круглому столі на тему «Моє покликання науковець», приурочений Міжнародному Дню жінок і дівчат у науці, що було організовано Черкаським регіональним відділенням Соціологічної асоціації України. Любов Білик поділилася досвідом науково-педагогічних працівників академії в здобутті наукових знань та новими досягненнями в підготовці науковців у галузі охорони здоров’я.

Бажаємо нашим чарівним жінкам-науковцям нових звершень та невичерпної творчої енергії та успіхів. Нехай Вас не полишає натхнення та сили, бажання розвивати науку та шукати відповіді на питання, що постають перед людством!