21 лютого увесь цивілізований світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Це свято започаткували у 2000 році, і воно покликане нагадати нам про лінгвістичне та культурне розмаїття і багатомовність світу
Як повідомляється на сайті ООН, наразі у світі існує приблизно 6 тисяч мов і 43% з них знаходяться під загрозою зникнення, а кожні два тижні, на жаль, зникає одна мова. Окрім того, лише кілька сотень мов грають провідну роль в системах освіти і в державній сфері, і менше ста мов використовуються в світі цифрових технологій. 40 % населення світу не має можливості отримувати освіту на зрозумілій для них мові. Тепер ви розумієте, які ми щасливі люди, що маємо рідну мову. Тому, аби примножити й зберегти нашу рідну українську мову, нею треба спілкуватися, починаючи від колискових і завершувати виступами з високих трибун. Нею варто думати та мріяти, захоплюватись і кохати. Недарма ж учені довели, що наша генетична пам’ять тісно пов’язана із мовою, яка може прокинутись у генах навіть через кілька поколінь.
Пропонуємо цікаві факти про рідну мову.
- Сучасна українська мова має близько двохсот п’ятдесяти шести тисяч слів.
- У 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
- Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».
- В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
- На відміну від решти східнослов’янських мова, іменник в українській має 7 відмінків. Як ви зрозуміли, вирізняє нас кличний відмінок, який існує також в латині, грецькій та санскритській граматиках.
- Ви ніколи не замислювалися над тим, що в нашій мові є три форми майбутнього часу! Цікавий матеріал, чи не так? Нумо згадувати разом – проста (піду), складна (йтиму) і складена (буду йти).
- Однією з «родзинок”»української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яка вживається в гімні України. Пам’ятаєте: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці».
- Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити «дихлордифенілтрихлорметилметан» (це хімікат для боротьби зі шкідниками).
- У нашій мові є особливі слова – паліндроми. Це так звані “дзеркальні” фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось приміром “Я несу гусеня”, або ж “ротатор”. Можете і ви згадати щось цікаве про паліндроми.
- Українську мову офіційно визнали літературною після видання “Енеїди” Івана Котляревського. Відтак, Котляревського вважають основоположником нової української мови.
- Перший український «Буквар» видав у 1574 року у Львові першодрукар Іван Федоров. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
Найбільше перекладів серед українських творів має “Заповіт” Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.