Другий Національний Конгрес з паліативної допомоги

розміщено в: Без рубрики | 0

Щороку у другу суботу жовтня світова громадськість відзначає Всесвітній День паліативної та хоспісної допомоги.
За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, паліативна допомога – це комплексний підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів та їхніх родин, які зіштовхнулися із проблемою смертельного захворювання. Термін «паліативний» походить від латинського слова «pallium», що означає «плащ». Це визначає зміст і філософію паліативної допомоги: полегшення проявів невиліковної хвороби, огортання хворого турботою, як плащем.
Якщо пацієнта не можна вилікувати, слід зробити все можливе, щоб допомогти та забезпечити гідну якість життя йому і його близьким, полегшити біль і страждання.
В Україні 85% хворих помирають вдома, наодинці, страждаючи від болю, депресії, відсутності належного догляду. Невиліковна хвороба викликає різноманітні духовні, психологічні та соціальні проблеми у хворого та членів його родини, пов’язані з потребами догляду.
За дослідженнями ВООЗ, близько 60% хворих в термінальній стадії потребують паліативної допомоги для полегшення симптомів невиліковних хвороб. Для України це близько 480 тисяч пацієнтів щороку. Окрім того, ця проблема торкається рідних пацієнта, а це, як мінімум, ще двох людей на кожного хворого. Таким чином, кожного року близько 1,5 мільйони наших співвітчизників потребують осіб паліативної допомоги.
1-2 жовтня 2015 року Всеукраїнською громадською організацією «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» було проведено Другий Національний Конгрес з паліативної допомоги.
Відкриваючи Конгрес, Голова Правління ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» В.Князевич наголосив, що моральний обов’язок держави – забезпечити гідне життя до останньої хвилини кожному громадянину.
З проникливими словами щодо необхідності розвитку допомоги людям, що відходять у інші світи, звернулися до учасників зібрання святі отці: Патріарх Київський і всієї Руси-України Філаре́т, Блаженніший Любоми́р (Гу́зар), Архиєпископ-емерит УГКЦ.
На підтримці та всебічному сприянні розвитку й вдосконаленню системи паліативної та хоспісної допомоги наголосили представники органів законодавчої та виконавчої влади: Міністр охорони здоров’я О.Квіташвілі, Перший заступник Міністра соціальної політики В.Шевченко, голова комісії Верховної Ради України з питань охорони здоров’я О.Богомолець та інші високоповажні гості.
У роботі Конгресу взяли участь представники одного з найбільших в Україні первинних осередків ліги, що створений у Черкаському медичному коледжі. Навчальний заклад має низку науково-методичних напрацювань в до- та післядипломній підготовці медичних спеціалістів з паліативної та хоспісної допомоги. Результатами своєї роботи викладачі поділилися в рамках роботи секції «Роль медсестринства в розвитку та підвищенні якості паліативної та хоспісної допомоги». З доповідями виступили директор коледжу, к.мед.н, доцент, Заслужений лікар України І.Губенко «Профілактика професійного вигорання при наданні паліативної і хоспісної допомоги», заступник директора з навчально-методичної роботи О.Шевченко «Особливості паліативної допомоги хворим з хронічними інфекційними захворюваннями», завідувач фельдшерського відділення, к.пед.н. Л.Білик «Формування паліативної компетенції в процесі професійної підготовки», голова циклової комісії сестринської справи Л.Бразалій «Створення стандартів медсестринського догляду з паліативної і хоспісної допомоги в Україні».
На грудях усіх учасників Конгресу можна було побачити квітку маку снодійного. Чому? Тому, що саме в ньому міститься один з головних алкалоїдів опію – морфін, який сьогодні є «золотим стандартом» у знеболенні паліативних пацієнтів.
Напередодні Міжнародного дня паліативної та хоспісної допомоги студенти та викладачі Черкаського медичного коледжу також взяли активну участь у соціально-мистецькому проекті «Країна дитячих надій», презентованому 1 жовтня Черкаським обласним художнім музеєм у співпраці з ГО «Українська творча спілка «Три крапки». Проект направлено на підтримку повноцінного життя маленьких пацієнтів, створення позитивних емоцій у дітей, які знаходяться на лікуванні в обласному Центрі дитячої онкології та гематології Черкаського обласного онкологічного диспансеру. Адже позитивно налаштована дитина біль і страждання переносить легше, ніж та, яка не має віри в чудеса і зцілення.
Кожна мить життя безцінна, пам’ятаймо про це!