28 жовтня у м. Києві відбулася заключна конференція пілотного проекту МОП «Добровільне консультування і тестування на ВІЛ для працівників», що впроваджувалася спільно з ЮНЕЙДС та ФН ООН у Черкаській області., участь у якому брав Черкаський медичний коледж.
Відкриваючи конференцію, Сергій Савчук, Національний координатор МОП в Україні; Ніл Уокер, Координатор системи ООН в Україні, Координатор з гуманітарних питань, Представник ПРООН в Україні; та Віктор Іванкевич, Заступник Міністра соціальної політики України, наголосили на важливості запровадження комплексних підходів до профілактики ВІЛ, у тому числі на робочих місцях, для досягнення глобальної цілі — зупинення епідемії СНІДу в світі до 2030р. .
З доповіддю «Глобальна ініціатива з ДКТ у сфері праці: цілі, результати, здобуті уроки» виступила Бріжіт Цуг-Кастілло, старший радник директора Сектору МОП з питань ВІЛ/СНІД у сфері праці.
Цікаві факти та аналітичні дані прозвучали у виступі в.о. Завідувача Центру моніторингу і оцінки програмних заходів з ВІЛ/СНІДу Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України Віолетти Марциновської «Стан поширення ВІЛ в Україні, пріоритетні напрямки протидії ВІЛ в Україні на найближчі роки».
Про впровадження проекту МОП з добровільного консультування і тестування на ВІЛ для працівників у Черкаській області: результати і винесені уроки звітували Лариса Савчук, Координатор проектів МОП з ВІЛ у сфері праці в Україні, та Петро Шевченко, Голова Федерації профспілок Черкаської області. Протягом року ознайомлено з програмою близько 8 тис. працівників і студентів, 2017 осіб пройшли тестування на ВІЛ. З них 7 осіб дізналися про свій ВІЛ-позитивний статус і були направлені для отримання послуг з лікування і підтримки. Навчання з дотестового консультування пройшли 22 медичні працівники.
Конкретні результати та досвід впровадження Проекту з ДКТ на ВІЛ для працівників на базі Черкаського медичного коледжу висвітлили Інна Губенко, директор Черкаського медичного коледжу, й Олександра Шевченко, заступник директора Черкаського медичного коледжу. Результати наступні:
– 3 медичних працівники коледжу 23 березня 2015 р. брали участь у тренінгу, що проводився Фондом Народонаселення ООН, і всі вони пройшли ДКТ на ВІЛ;
– Проведено інформування всіх співробітників коледжу про проект і його мету;
– Більше 20 студентів взяли участь у тренінгу «Попередження ВІЛ, стигми і дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, заохочення до ДКТ на ВІЛ» 24 березня 2015 р., що проводився ЮНЕЙДС. Учасниками тренінгу були старости груп, їх заступники, а також неформальні лідери. Використовуючи принцип «освіта рівних», вони ділилися отриманою інформацією в групах та під час неформального спілкування.
– Добровільне тестування на ВІЛ пройшли 753 студенти, викладачі та співробітники коледжу. Це і працівники бухгалтерії, і відділу кадрів, і адміністративно-господарської частини.
При обговоренні і виробленні рекомендацій усі учасники конференції зійшлися на думці щодо необхідності поширення ДКТ на ВІЛ для працівників на інші області України, розробки дієвих заходів для системного впровадження ДКТ на ВІЛ для працівників, пошуку шляхів оцінки впливу ДКТ на ВІЛ для працівників на стан поширення ВІЛ-інфекції.