22-23 березня в Києві відбулася Національна консультація для обговорення плану заходів із охорони психічного здоров’я в Україні. За сприяння ДУ «Центральний методичний кабінет підготовки молодших спеціалістів МОЗ України» взяти участь у ній отримали можливість викладачі Черкаської медичної академії О.С. Карнацька та Г.М. Степанова.
Під час консультації відбулося обговорення проекту Плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні до 2030 року, що складається з п’яти розділів:
Права людини, стратегія, державне управління, лідерство у сфері психічного здоров’я.
Розвиток персоналу у сфері психічного здоров’я.
Служби та послуги у сфері психічного здоров’я.
Популяризація психічного здоров’я, профілактика психічних розладів та попередження самогубств.
Стратегічна інформація у сфері психічного здоров’я.
Для участі в обговоренні Плану заходів було створено мультидисциплінарну команду спеціалістів, до якої ввійшли експерти ВООЗ та Швейцарського бюро співробітництва в Україні, представник Світового банку, експерти МОЗ України, лікарі-реабілітологи, психіатри та психотерапевти, психологи – як фахівці з медичної психології, так і спеціалісти, які опікуються психічним здоров’ям громади, а також представники закладів освіти, громадських і волонтерських організацій.
Одним з актуальних для фахівців у галузі охорони здоров’я питань є розробка та впровадження інструментів скринінгу ознак ризиків суїцидальної поведінки та протоколу реагування на суїцидальні наміри і навчання йому фахівців первинної ланки надання медичної допомоги.
Фахівці нашої академії беруть активну участь у всіх заходах, пов’язаних із підтримкою та зміцненням психічного здоров’я нації. Зокрема, викладачі нашого навчального закладу були розробниками освітніх програм з дисциплін, пов’язаних із психічним здоров’ям. Працюючи в цьому напрямку, авторським колективом академії створено підручник «Основи загальної і медичної психології, психічного здоров’я та міжособового спілкування», що має гри МОЗ та використовується у навчальних закладах всієї України.
Академія готує фахівців за сімома спеціалізаціями, які у перспективі власне і реалізовуватимуть заходи з профілактики та збереження не тільки соматичного, а і психічного здоров’я. Викладається широкий спектр дисциплін, пов’язаних із психічним здоров’ям, у рамках яких вивчається проблема збереження та підтримки психічного здоров’я, методи діагностики, профілактики та лікування його розладів, а також заходи, спрямовані на його популяризацію. Спецфельдшери для Збройних сил та силових структур України, яких готує наш заклад, повинні бути готові надати не тільки медичну, а й первинну психологічну допомогу, адже осередком їх роботи будуть екстремальні ситуації. Тому питання, які стосуються надання психологічної допомоги, для нас є особливо актуальними.
У курсі підготовки бакалаврів і магістрів запроваджено вивчення циклу психологічних дисциплін для менеджерів охорони здоров’я, спрямованих на формування компетентності у роботі з пацієнтами, які зазнали різноманітних психотравмуючих впливів, а також отримання знань, які б дозволили запобігати професійному вигоранню працівників лікувально-профілактичних закладів. До проведення лекційних і практичних занять залучено клініцистів, психологів та педагогів.
У процесі обговорення проекту викладачі О.С. Карнацька та Г.М. Степанова особливо акцентували увагу колег та модераторів на необхідності внесення змін у навчальні плани предметів шкіл, вищих та професійних закладів освіти із включенням тематики психічного здоров’я.
Для викладачів академії можливість брати участь у подібному заході – це велика честь і колосальний досвід, украй необхідний для застосування в освітній та науково-дослідницькій роботі. Зокрема, за результатами участі у Національній консультації викладачі академії вирішили осучаснити свої навчальні курси, звернувши особливу увагу на питання скринінгу та профілактики суїцидальних намірів, а також попередження домашнього насильства.