Міжнародний день медичної сестри відзначається у всьому світі щороку 12 травня, в день народження Флоренс Найтінгейл. Саме ця знаменита англійка започаткувала освіту та організувала перші у світі бригади медичних сестер.
Тема Дня_2022: «Медсестри: голос для лідерів» – інвестуйте в медсестринство та поважайте права на забезпечення здоров’я у всьому світі
Офіційна інформація Міжнародної ради медичних сестер – 2022
Міжнародна ради медичних сестер зосереджується на необхідності захисту, підтримки та інвестування в професію медсестри для зміцнення систем охорони здоров’я в усьому світі.
Медсестри продовжують боротися з пандемією COVID-19. Вони далекі від того, щоб відступити перед обличчям цього виклику. З неймовірною силою та відданістю протистоять йому, незважаючи на важкі й навіть небезпечні для життя умови праці.
Щоденний медсестринський догляд, який здійснюють медичні сестри в будь-яких умовах, зараз отримує все більше визнання та схвалення з боку громадськості. Але інвестиції з боку урядів та систем охорони здоров’я ще недостатні.
Тепер настав час для урядів і систем охорони здоров’я інвестувати в освіту медсестер, подолати зростаючу нестачу медсестер, забезпечити позитивне середовище для практики та адекватну винагороду, забезпечити гендерну рівність і залучити медсестер до прийняття рішень на всіх рівнях у всіх аспектах охорони здоров’я.
Медсестринство здатне задовольняти зростаючі потреб світу в охороні здоров’я. Інвестиції в медсестринський персонал означає, що ми можемо відновити, трансформувати та зміцнити системи охорони здоров’я, щоб забезпечити справедливість у сфері охорони здоров’я.
Інвестуючи в медсестринство та поважаючи права медичних сестер, ми можемо створити сильніший, стійкіший, компетентніший контингент фахівців, здатних відповідати майбутнім викликам.
Цікаві факти про розвиток медсестринства
Медсестринство виникло в Україні із приходом християнства. За часів княгині Ольги відкрито першу лікарню, в якій догляд за хворими було покладено на жінок. Цей факт описує літописець Нестор у своїй праці «Житіє Феодосія Печерського».
Першими медсестрами в Європі стали жінки-черниці. Слід зазначити, що спочатку робили вони це таємно, без благословення настоятелів церкви. Відповідно до церковних канонів черниці не мали права торкатися тіла людини. Тільки у 1617 році з благословення св. Вікентія де Поля була організована громада Дочок Милосердя і черниці отримали можливість доглядати за хворими на законних правах.
Перший нормативний документ медичних сестер «Правила для сестер Хрестовоздвиженської громади» написав М. І. Пирогов у жовтні 1855 року.
Найбільше медичних сестер у Фінляндії – 2162 на 100 тис. населення. Найменше медичних сестер на Гаїті – 5 на 100 тис. населення. В Україні нині працює понад 303 тисячі медсестер.