За ініціативи Всесвітньої Організації Охорони здоров’я з 2002 року щорічно 1 березня відзначається «Всесвітній день імунітету». Метою цього дня є привернення суспільної уваги до проблем, пов’язаних з поширенням імунних захворювань, а також збереження і укріплення імунітету людини в цілому.
Імунітет (від лат.Immunities – звільнення ) – це здатність організму розпізнавати чужорідний матеріал і мобілізувати клітини та речовини власного організму на швидке його знешкодження і видалення . Імунологія – наука, що вивчає захисні реакції організму.
За даними Асоціації клінічних імунологів, у різних країнах світу від 8 до 15% населення мають порушення імунної системи, які можуть частково виявлятися в дитинстві, молодості чи середньому віці. Перед населенням постають найактуальніші питання — як захиститися від неприємних, а подекуди й небезпечних захворювань.
Необхідно виділити проблеми, пов’язані із способом життя людини: шкідливі звички, стрес, переїдання, гіподинамія, які неминуче призводять до порушення здоров’я, підвищуючи ризик розвитку патології.
Загальну тенденцію до підвищення захворюваності наряду з імунопатологією пов’язують з дією чинників довкілля, зокрема з погіршенням екологічної ситуації. Крім того, через дію низки чинників (стрес, метаболічні порушення, гіподинамія тощо) загальна імунологічна опірність популяції поступово знижується, що проявляється зростанням імунозалежних захворювань.
Зберігати здоров’я та зміцнювати імунітет необхідно протягом всього року, а особливо в міжсезоння напередодні весни. Це час, коли організм в більшій мірі потребує підтримки. Особливу увагу на посилення захисних сил організму важливо звернути тим, хто переніс вірусні інфекції та має значні фізичні навантаження.
Цікаві факти про імунітет
- Виявляється, імунітет живе в кишківнику. 70-80% імунної системи всього організму перебуває у кишківнику.
- Імунна система найактивніше працює вночі. Вона бореться з бактеріями, коли сповільнюється метаболізм в органах. Це означає, що навіть одна ніч поганого сну може послабити імунну систему.
- Позитивний, бадьорий настрій допомагає зберегти здоров’я і не «підхопити» застуду в зимовий сезон. Особи, які постійно перебувають у стресовому стані, найімовірніше можуть злягти з грипом чи ГРВІ. Адже під час занепокоєнь і стресових станів в організмі виробляється гормон кортизол, який є чинником запальних процесів.
Фактори, які негативно впливають на імунітет:
- Довготривалі стреси;
- Шкідливі звички;
- Неправильне харчування;
- Дефіцит вітамінів і мікроелементів;
- Фізичне перенавантаження, недосипання;
- Забруднення навколишнього середовища;
- Неконтрольоване вживання лікарських препаратів, антибіотиків
Поради для зміцнення імунної системи
- Уникати і позбуватися шкідливих звичок
Тютюн вбиває: згідно з даними ВООЗ, близько 50% помирає від хвороб, спричинених тютюновим димом. Лише в Україні тютюн забирає життів на рік, а від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців.
Алкоголь уповільнює роботу центральної нервової системи. Це призводить до виснаження хімічних речовин у мозку, які допомагають зменшити тривожність природним шляхом. У результаті ми можемо відчувати ще більший стрес, тривогу чи депресію.
- Регулярно вживати овочі та фрукти
Це важливі джерела вітамінів та мінералів. Бажано з’їдати п’ять порцій фруктів та овочів кожен день (400-600 грам).
- Більше рухатися
Фізична активність покращує самопочуття, підвищує задоволеність життям, дозволяє покращити сон і впоратися зі стресами.
- Підтримувати здорову вагу
Надмірна вага та ожиріння — це глобальна проблема громадського здоров’я, яка може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику різних хронічних захворювань.
- Достатньо спати
Здоровий сон — це запорука якісного і тривалого життя. Якщо регулярно недосипати, збільшується ризик появи хронічних захворювань — діабету, серцево-судинних недуг, гіпертонії, а також ожиріння, порушень імунної системи , психічного здоров’я.
- Уникати стресів
В нинішнім умовах це майже неможливо – проте не забувайте про дрібниці, які покращують ваш настрій.
- Не забувати про щеплення
Вакцинація стимулює імунну відповідь, необхідну для подолання інфекційного збудника або його токсинів.