1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

розміщено в: Без рубрики | 0

Цей день з’явився в календарі трохи більше, ніж чверть століття тому – в 1988 році. Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це ще одна нагода привернути увагу суспільства до проблем ВІЛ-інфікованих, замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби та згадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ-інфекції.

Символ боротьби зі СНІДом – червона стрічка, без якої зараз не проходить жодна акція, була взята на озброєння з весни 1991-го року.

Коли людина заражається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), вірус починає руйнувати імунну систему, яка відповідає за захист організму перед хворобами. Людина, що живе з ВІЛ, може виглядати і відчувати себе добре впродовж багатьох років і навіть не знати, що вона інфікована. Потім імунна система уражається настільки, що людина стає вразливою для багатьох інфекційних хвороб.

ВІЛ-інфекція та СНІД – не одне й те саме. ВІЛ-інфекція – це захворювання, викликане вірусом, що вражає імунну систему, а СНІД – це його остання стадія з комплексом дуже серйозних інфекційних або онкологічних захворювань.

Єдиний спосіб з’ясувати присутність ВІЛ в організмі – провести спеціальний аналіз крові на ВІЛ.

На початок 2020 року в Україні зареєстровано 251168 людей, які живуть з ВІЛ.

Серед вперше зареєстрованих осіб у 2019 році:

  • більшість припадає на чоловіче населення (співвідношення чоловіків до жінок становить 6:40;
  • переважна кількість осіб належить до вікової групи 25-49 років (78, 7%) та поступово зростає кількість та відсоток людей віком 50 років і старше (16,3%);
  • у структурі шляхів передачі ВІЛ переважає статевий шлях – гетеросексуальний шлях зареєстровано у 71% випадків, гомосексуальний у 3%;
  • показник захворюваності на СНІД становив 19,5 на 100 тис. населення, смертності від СНІДу – 7,7 на 100 тис. населення.

У 2019 році 2068 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, були взяті на облік з невизначеним ВІЛ-статусом для медичного спостереження.

Темп приросту показника захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Черкаській області у 2019 році відносно показника 2018 року становив 8% при загальноукраїнському 4%.

За даними МОЗ, за період з 1987 по 2017 роки в Україні понад 43 тисячі людей померли від захворювань, обумовлених СНІДом.

Як стверджує ВООЗ, якщо діагноз ВІЛ ставиться сьогодні 20-річній людині, то у неї є шанс прожити в середньому ще 49 років за умови необмеженого доступу до лікування.

Таким чином, ВІЛ – це не смертельна, а довготривала хронічна хвороба.

У Всесвітній день боротьби зі СНІДом ми сподіваємося, що одного разу можна буде сказати – зі СНІДом покінчено!